Mateusz Czyczerski
performer / tancerz / aktor / pedagog na co dzień mieszkający w NRW. Ukończył Dolnośląską Szkołę Wyższą na kierunku Sztuki nowoczesne Design Now, specjalność Performance oraz kierunek Menager działań artystycznych z arteterapią na wydziale Pedagogiki. Założyciel „Fundacji na rzecz kultury i sztuki Sanatorium Kultury” oraz pracowni artystycznej Love Art House. Członek performatywnej grupy artystycznej Gang Delfinów. Realizuje swoje autorskie projekty artystyczne tj. Ra: oraz PINK DICK. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury brał udział w projektach tj. „Resistance” reż. Svea Duwe czy „ProtoCiało” reż. Paulina Swiecanska. Realizował performance w ramach Rezydencji Artystycznej A i R Wrocław „Autobiografia w performance” pod opieką Daina Dieva. Wystąpił w performance „Mów do mnie głębiej” w reż. Marzeny Sadochy będącym finisażem wystawy „Meerschmertz morze współdzielne – Echo Opery”. Zagrał w autorskim performance „B612” w reż. Anny Bogdanowicz oraz spektaklu operetkowym „Wesoła Wdówka” w reż. Mirosława Owczarka. Działa w obszarach performance / ruch / taniec. Jest autorem stylu tańca Stilettos Impro Dance, który łączy taniec na obcasach z ruchem autentycznym i tańcem improwizowanym. W swoich działaniach bada granice seksualności, przekracza własne granice oraz prowokuje aranżując sytuacje, które staja się niewygodne.
Współpracował z Wrocławskim Teatrem Współczesnym („Dosłownie fizyczny skurcz serca” reż. Marzena Sadocha, Wrocław, październik 2018), Instytutem Grotowskiego („Noc przed oczy nagle upadła” reż. Marzena Sadocha, Warszawa, styczeń 2019) oraz Galerią Sztuki Współczesnej BWA Wrocław. Pod koniec roku 2019 razem ze Strefą Kultury Wrocław oraz Pociągiem do Kultury Berlin zrealizował performance „Ciałość/Bodywholeness” z Joanną Szproch i Agatą Ciastoń.
W sierpniu 2020 roku otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Nauki Nadrenii Północnej-Westfalii, a od października 2020 roku jest członkiem Państwowego Urzędu ds. Wolnych Sztuk Performatywnych NRW.
W sierpniu 2021 wziął udział w projekcie NEW OCEAN SEA CYCLE by Richard Siegal / Ballet of Difference – 24. godzinnym performance realizowanym w przestrzeni Muzeum Kolumba w Kolonii przy współpracy z Teatrem w Kolonii. Projekt jest nominowany w plebiscycie Kulturalne Wydarzenie roku 2021.
Od roku 2021 pracuje i rozwija swój autorski projekt „Pink Dolphin”, w którym eksperymentuje z ruchem, ciałem, wizualizacjami, fotografią i dźwiękiem. W ramach projektu nawiązał współpracę z polską fotografką – Agatą Grzych.
Od roku 2022 rozpoczął współpracę nad nowym muzyczno-performatywnym projektem z skrzypaczką Justyną Niżnik.